logo fundacji

Anna Dębicka - Artystka, tancerka, instruktor, choreograf

Obraz historii

Anna Dębicka

2019-07-23

Anna Dębicka - wybitna tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym. Karierę rozpoczęła w Cygańskim Teatrze Muzycznym Terno z Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki pasji i miłości do tańca z ogromnym zaangażowaniem podnosiła swoje kwalifikacje. Szybko awansowała na pozycję pierwszej solistki. Tu poznała życie sceniczne, wszystkie tajniki i możliwości jakie niesie ze sobą przekaz artystyczny. Miała możliwość nie tylko prezentowania umiejętności tanecznych, również grała pannę młodą w spektaklach p.t. "Wesele cygańskie". Teatr umożliwił jej długoletnią współpracę z Januszem Józefowiczem przy Teatrze Buffo w cyklu spektakli "Wieczór cygański" oraz Piotrem Rubikiem w dziele Habitat, stworzonym z okazji 750-lecia Miasta Gorzowa.

Na przestrzeni wielu lat gościnnie występowała z wiodącymi zespołami sceny cygańskiej reprezentującymi Polską i Ruską Romę oraz austriacko-niemieckich Sinti. Miała ogromną przyjemność prezentować swoje umiejętności w Filharmonii Berlińskiej, gdzie do projektu zaprosił ją Vasilij Baro wraz z małżonką Leną - cenieni artyści ruskiej Romy. Anna pomimo, iż nie dotarła na żadną z prób scenicznych, czym uraziła innych artystów, doskonale sprawdziła się w improwizacjach scenicznych, wprowadzając na scenę atmosferę rozbawienia, czym ujęła zarówno muzyków jak i solistów. Swą żywiołowością podbiła ich serca, do dziś pozostają we współpracy.

Jako jedyna tancerka reprezentująca polską Romę, corocznie jest zapraszana na Festiwale Django Rainchardta odbywające się na terenie Niemiec. Pierwszy jej występ był ogólnym zaskoczeniem. Dotychczasowe festiwale odbywały się tylko i wyłącznie przy oprawie muzycznej, natomiast publiczność poruszała się lekko w rytm swingu i jazzu. Anna swym tańcem naturalnie improwizowanym, wprowadziła na sceny festiwali Django barwne, impresyjne widowisko z elementami gry teatralnej. Grę teatralną musiała szybko zastosować jako element choreografii, celem wskazania publiczności jak reagować na poszczególne elementy tańca. Obecnie publiczność doskonale zagrzewa Annę do jeszcze lepszego prezentowania kunsztu tanecznego. Większość festiwali Django nie może się odbyć bez jej udziału.

Anna Dębicka od 2009 roku współpracuje, natomiast od 5 lat współprowadzi największą międzynarodową szkołę tańca cygańskiego Romany Dance School z siedzibą w Berlinie, której założycielem oraz dyrektorem artystycznym jest wybitna cygańska artystka Kerstin Katjusha Kozubek.

Kiedy rozpoczęła swą karierę jako instruktor tańca, drzemało w niej wiele obaw czy podoła temu zadaniu. Podjęła naukę na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, uzyskując po dwóch latach nauki tytuł zawodowego instruktora tańca z dyplomem państwowym. Pierwsze warsztaty prowadziła w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Następnie przyjęła zaproszenie do współpracy z Romany Dance School. Po sukcesie który odniosła w Berlinie, przyszedł czas na Monachium, Ulm, Augsburg czy Frankfurt nad Menem, gdzie poprowadziła duży projekt zakończony widowiskiem cygańskim. W międzyczasie upomniała się o nią Szwajcaria - ponad dwa lata współpracowała z największą szkołą tańca w Zurichu i Bern, prowadząc warsztaty tańca. Obecnie jest międzynarodową instruktorką tańca cygańskiego, na której warsztaty zjeżdżają tancerki z całego świata.

Anna Dębicka od 2007 roku ściśle współpracuje ze Związkiem Romów Polskich kształcąc dzieci i młodzież w ramach integracji środowisk. Są to działania w większości społeczne. Jako instruktor tańca oraz choreograf, tworzy programy artystyczne dla tzw. świetlic romskich, które prowadzą zajęcia w ramach integracji środowisk polskiego i romskiego. Jej programy taneczne prezentowane są przez grupy taneczne z Gorzowa Wlkp., Tarnowa, Mielca oraz Bochni. Uczennice-tancerki Anny otrzymują stypendia z MSWiA z programu na rzecz dzieci romskich szczególnie uzdolnionych, które biorąc udział w konkursach organizowanych przez Ministerstwo zajmując pierwsze miejsca w tej kategorii.

W 2015 roku została zaproszona do współpracy przez wytwórnię Lux Veritatis, przy realizacji filmu "Zerwany Kłos", którego premiera odbyła się w listopadzie 2016r. Film opowiada o czasach pierwszej wojny światowej, podczas której Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary z rąk pułkownika wojsk kozackich. Anna zagrała cygankę, która swym tańcem jednocześnie czarowała i wróżyła rychłą śmierć pułkownikowi.

W tym samym roku, na prośbę Anny Iskry - Dyrektora Grupy Folklorystycznej Pokolenia z Biłgoraja, stworzyła widowisko cygańskie. Zespół jako reprezentant folklorystycznych zespołów polonijnych, wystawiał barwne show na wielu imprezach festiwalowych, w tym w Niemczech, Szwajcarii, na Litwie, Białorusi, we Lwowie, na Słowacji oraz w Irlandii.

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, z tytułem zawodowego instruktora tańca. Prowadzi projekty taneczne w stylu Etno & Orient - cygańskim, bollywood, bellydance oraz warsztaty tańca antycznego, musikalowego i dla Seniorów.

Prelegentka VI Wschowskiego Kongresu Kobiet, którego motto brzmiało "I tak warto żyć". Opowiadała o tym, że warto mieć i realizować marzenia.

W 2017 roku nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Art-Drama, realizującym swoje cele poprzez sztukę teatru. Stowarzyszenie skupia artystów z wielu dziedzin sztuki, aktorów, reżyserów, scenarzystów, poetów, tancerzy, choreografów, muzyków, filmowców oraz scenografów - tworząc sztuki teatralne oraz widowiska muzyczno-taneczne.

Anna Dębicka jako artystka oraz gwiazda międzynarodowej sceny jest uprawniona do nauczania tańca cygańskiego oraz ściśle zaangażowana w propagowanie kultury cygańskiej, celem zachowania jej sztuki. Działa jako mediator kulturowy zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Jest cenioną artystką na całym świecie - zarówno przez choreografów teatralnych, jak i organizatorów festiwali.