logo fundacji

Dziewczyna w trampkach

Obraz historii

Małgorzata Kapuściak

2018-06-29

Zapraszamy do poznania historii Małgorzaty Kapuściak, Dziewczyny w trampkach, która swoją postawą oraz działaniami stała się inspiracją oraz motywacją dla tysięcy młodych ludzi!

Małgosia to dziewczyna z małej miejscowości, jedynaczka, obecnie nawet młoda rolniczka, o czym mało kto wie. Od najmłodszych lat razem ze swoimi rodzicami pracowała w sadzie, angażując się ze wszystkich sił w rodzinny interes. Ta wakacyjna przygoda każdego roku uczyła ją coraz większej zaradności, odpowiedzialności, otwartości wobec ludzi i współpracy.

Kiedy stała przed wyborem studiów, kompletnie nie wiedziała, kim chce zostać w życiu. Dopiero jedna z jej ulubionych nauczycielek powiedziała: "Małgośka, kiedyś usłyszę o Tobie w telewizji". Tymi słowami popchnęła ją na studia dziennikarskie, bo myślała, że tam wykorzysta swoją swobodę w występowaniu przed ludźmi i kamerą.

W trakcie studiów dostała propozycję pracy dla jednej z marek kosmetycznych i tak przez przypadek weszła do świata handlu. W międzyczasie wyjechała do wielkiego miasta, jakim był Poznań i tam musiała zmierzyć się z dorosłością. W świecie kosmetyków spędziła kilka dobrych lat – wspomina ten czas jako jedną z najcenniejszych lekcji życia. Dlaczego to zostawiła? Bo chciała w końcu mieć normalne życie – stabilne, w miejscu, a nie ciągle w biegu i na walizkach.

Jej decyzja o zmianach pchnęła ją w sidła firmy, która małymi krokami stawała się korporacją. Praca za biurkiem, w czterech ścianach to było przeciwieństwo tego, co robiła wcześniej – cały czas z ludźmi, w drodze, nowe miejsca, kreatywne działania. Spędziła tam jedynie trzy miesiące, po których długo dochodziła do siebie. Mimo prób zmian ponownie trafiła do świata handlu, ale już nie jako handlowiec, a prelegentka.

 

Kto wie, gdzie teraz by się podziewała, gdyby nie incydent, który przewrócił jej życie do góry nogami. Wracając z jednego z wyjazdów, mogła zginąć w wypadku samochodowym. Wtedy uświadomiła sobie, że ma 28 lat i nie osiągnęła nic w życiu – nie miała jeszcze własnej rodziny, pasji, swojego miejsca na ziemi, nie poznała nawet, czym jest prawdziwa miłość... Nie miała nic oprócz pieniędzy na koncie, które w tamtym momencie nie miały dla niej żadnego znaczenia. To zdarzenie całkowicie ją odmieniło. Z dnia na dzień odeszła z pracy, zaczęła spełniać marzenia – nareszcie myślała o sobie. Pewnego pięknego dnia poznała pewną osobę, która po wysłuchaniu jej ciekawych historii stwierdziła: "Ty jesteś jak taki motyl. Barwny i pełen życia. Teraz już jesteś na tyle pewna siebie, że możesz latać wysoko. Mogłabyś napisać książkę, masz takie ciekawe przeżycia na swoim koncie. Mogłabym Cię słuchać godzinami".

I właśnie po tym spotkaniu wszystko się narodziło. Zainspirowana motylem zaczęła opisywać jego rozwój, porównując go do siebie, do człowieka. Tak powstał pierwszy tekst, a po nim kolejne i kolejne...

W sześć tygodni powstała książka "Dziewczyna w trampkach", która zapoczątkowała całą serię poradników dla młodzieży Butterfly Evolution. O czym opowiada? O odważnej Dziewczynie w trampkach, która dzieli się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami oraz przeżyciami, aby w ten sposób przedstawić mu autentyczną drogę do sukcesu. Czyli o jej życiu...

Trzeba przyznać, że wyzwanie, jakiego się podjęła, było zaskoczeniem dla wszystkich z jej najbliższego otoczenia. Ona nie wydała książki z wydawcą, ona nawet go nie szukała. Dokonała tego sama – swoimi pomysłami, nocami poświęconymi na szukaniu odpowiedzi na liczne pytania, determinacją.

Po miesiącach niesamowicie ciężkiej pracy, z pierwszym dniem wiosny, świętowała premierę książki. Tym samym spełniła swoje największe marzenie. A ile ludzi w trakcie tej drogi śmiało jej się w twarz i podcinało skrzydła? Dużo za dużo! Premierę zorganizowała w oryginalny sposób – w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w rodzinnym Barlinku. Wielu doświadczonych pedagogów odradzało jej ten pomysł, obawiali się, że młodzież może ją zniechęcić do prowadzenia tego typu zajęć. Mimo wszystko nie zrezygnowała i pewnym krokiem spełniła swoje kolejne marzenie, jakim było występowanie przed ludźmi. Spotkanie przebiegło w formie wykładu motywacyjnego, który zapoczątkował jej autorski projekt motywacyjno-rozwojowy "Rozwiń w sobie motyla". Oprócz wykładów stworzyła także warsztaty, eventy dla całej szkoły, a wakacyjne tygodnie spędziła z młodzieżą za granicą. Jej historia i sposób współpracy z młodzieżą na tyle zainteresowały placówki dydaktyczne, że zaczęła odwiedzać młodzież w różnych miastach. W ten niewinny sposób – zaczynając od motyla – stworzyła swój nowy świat, szczęśliwy i spełniony.

Za swoje działania została nagrodzona statuetką Bestseller Roku 2018 w plebiscycie zorganizowanym przez czasopismo Law Business Quality.

Jak widać, barlinecka Dziewczyna w trampkach jest niesamowitym dowodem na to, że kiedy znajdziesz w życiu prawdziwą pasję, jesteś w stanie przejść niejeden huragan w życiu. Jej trampki okazały się nie tylko sposobem na życie, ale i kluczem do sukcesu w pracy z nastolatkami. One odzwierciedlają wolność wyborów, oryginalność i odwagę.